3 požadavky na zdravé akvarijní rostliny

Zdravý růst akvarijní vegetace závisí na třech hlavních faktorech: dobře fungujícím substrátu se všemi potřebnými živinami, vhodném osvětlení a kvalitní vodě s dostatkem oxidu uhličitého.

„Bez rostlin není kvalitní život možný“

Rośliny akwariowe nadają zbiornikowi niepowtarzalnego klimatu. Z ich pomocą możesz stworzyć krajobraz przypominający dżunglę lub piaszczystą pustynię z zielonymi oazami. Ogranicza Cię tylko Twoja wyobraźnia i upodobania. Rośliny pełnią jednak nie tylko rolę dekoracyjną, ale spełniają także szereg ważnych funkcji:

  • dostarczają roślinom tlen,
  • razem z bakteriami oczyszczają wodę
  • zapewniają rybom schronienie i miejsce tarła.

Podobnie jak ryby, krewetki czy raki, rośliny potrzebują określonych warunków do zdrowego wzrostu i atrakcyjnego wyglądu. Od momentu posadzenia, musisz zapewnić roślinom właściwe oświetlenie, dostęp do dwutlenek węgla i innych składników odżywczych, których potrzebują.

Po pierwsze: podłoże. Przygotuj odpowiedni nawóz.

Na początek wybierz nawóz ułatwiający i przyspieszający ukorzenianie się roślin. Jeśli sadzisz rośliny po raz pierwszy wybierz oczyszczony grunt, który nie zanieczyści wody i nie zawiera bakterii, mogących wywołać choroby ryb. Taki sterylny nawóz jest jednak pozbawiony  wszystkich wartościowych składników odżywczych i minerałów. Aby zapewnić roślinom stabilny i długotrwały dostęp do substancji odżywczych, zmieszaj nawóz z podłożem lub użyj gotowego podłoża bogatego w niezbędne minerały. Dodatkowo, po posadzeniu, dodawaj do wody płynne nawozy, które są szczególnie polecane dla roślin pobierających składniki odżywcze przez liście.